054 948 1122 lea@lealivnat.co.il

 

אז מהו אימון?
מהו NLP?
ומה יתרון השילוב ביניהם?

אימון – הוא תהליך המלווה על ידי מאמן אישי, שעוזר לנו לשפר ביצועים, לחזק חוזקות, להתגבר על מכשולים ולשמר את המוטיבציה, בדרך להשגת המטרה שלנו.

ממש כמו בספורט.

ספורטאי שירצה להשתפר, יזהה את החוזקות והחולשות שלו, ויתאמן, יתאמן, יתאמן… עד שיגיע אל המטרות שיגדיר לעצמו. וככל שיתאמן ויפעל בצורה אקטיבית לשיפור הביצועים, כך יהיה ספורטאי טוב יותר.

בחיים- זה יכול להיות כשאנחנו רוצים לשפר ביטחון עצמי, לקדם את יכולת קבלת ההחלטות שלנו, למצוא עבודה מתאימה, להבין מדוע איננו מוצאים זוגיות… וכדומה.

לאימון חשיבות גדולה מאוד, והיא מצליחה לשפר ולקדם רבים.

יחד עם זאת, מצאתי בעצמי ובאחרים- שפעמים רבות כשאנו מנסים לעשות את פעולות עליהם החלטנו באימון, אנחנו מרגישים כאילו משהו עוצר אותנו, כאילו אנחנו הולכים נגד הרוח ונאבקים להתקדם. אנחנו מבינים מה הפעולה שאנחנו צריכים לעשות כדי להגיע אל היעד ומסכימים איתה, אבל לא מצליחים להניע את עצמנו לבצע אותה.

מדוע זה כך?

ההתנהלות היום יומית שלנו היא דרך המודע. אנחנו מתכננים את היום שלנו, בוחרים מה לעשות ואיך להתקדם… אך מי שמנהל אותנו באמת הוא תת המודע שלנו.

בתת המודע מאוכסנים הזיכרונות (כולל המודחקים שבהם), והאמונות והתפיסות שפיתחנו בעקבות ניסיון חיינו (על עצמנו, על החיים, על אחרים…). לעיתים האמונות והתפיסות הם כאלה שאימצנו/קיבלנו מההורים / מאחרים, והם לא קשורים לניסיון שלנו.

מטבע הדבר, רוב הדברים בתת מודע הם סמויים מעינינו ואנחנו לא מודעים לקיומם. יתרה על כך את האמונות אנחנו רואים כמציאות, כעובדה, אנחנו לא מבינים שאלה הם רק אמונות סובייקטיביות.

אמונות אלו, שמנהלות את חיינו, לעיתים מקרבות אותנו למטרתנו ולעיתים מרחיקות. כשהן מרחיקות – זה מאחר והן מגינות עלינו מפני חוויות עבר שכבר לא רלוונטיות למציאות העכשווית שלנו.

לדוגמא – אם חווינו בילדות חווית נטישה (וזה יכול להיות שהייתה לנו ילדות נהדרת אם הורים מקסימים, אך היה אירוע ספציפי בו חווינו נטישה, ואנחנו בכלל לא זוכרים אותו, אך תת המודע זוכר…), יתכן שכאשר נהיה בסיטואציה בחיים שלנו שקשורה לנושא (לדוגמא יצירת זוגיות), ההתנהלות האוטומטית שלנו תהיה בהתאם לחוויות בתת המודע, וכתוצאה מכך נסיים את מערכת היחסים או נמצא דרך להקשות אליה (וזאת אף כשבן הזוג יכול להיות מתאים לנו. כי זה לא קשור אליו, אלא אלינו).

על פי זה – הבחירה שלנו במשהו מסויים במקום באחר, בני הזוג שאנחנו מושכים לחיינו, הרגשות שלנו בהתייחס לאירועים בחיינו…. הכל נובע מתוך אמונות פנימיות שלנו, שכשנשנה אותם ישתנו הבחירות וההתנהלות שלנו.

אחד הדברים שתמיד הדגיש לי כמה זה משמעותי, זה ההבדל בין תגובה ופרשנות של שני אנשים לאותה הסיטואציה. זה נכון שזה גם נובע מאופי, אך בעיקר זה נובע מהעבר שלנו שגורם לנו לפרש את המציאות באופן שונה.

לדוגמא –

  • שני אנשים יתקלו במוכר עצבני שיענה להם בעוקצנות – האחד יעלב ויקח את זה אישית (מתוך אמונה ש – לא רואים אותי, לא סופרים אותי, אנשים חושבים שאני סמרטוט….), בעוד השני יגיב ברוגע ואולי אף יתעניין במוכר אם עבר עליו יום עצבני והכל בסדר איתו (מתוך אמונה שאם מישהו כועס זה קשור אליו ולא אלי. אז בטח עבר על המוכר יום רע ואם אתעניין בו אוכל להקל עליו) .
  • שתי נשים שעברו את גיל 50 לא מוצאות עבודה – האחת בטוחה שאין עבודות טובות במשק לשנים בגיל שלנו, אנשים לא מעריכים את ניסיון החיים שאנחנו מביאות אותנו לעבודה, והשניה בטוחה שיש שפע של אפשרויות והיא בטוח תמצא את זו שמתאימה לה.

ולכן כשמשלבים עבודה על תת המודע, והאמונות / הרגשות הנסתרות בו, הדרך אל המטרה שלנו קלה ומהירה יותר.

איך עובדים על תת המודע?

אחת השיטות היא NLP או בשמה המלא – Neuro-linguistic programming (ניתוב -לשוני- פיזיולוגי) היא שיטה שפותחה בארצות הברית, על ידי 2 חוקרים (ריצארד בנלדר וג'ון גרינדר). שבעזרת תצפיות שערכו על 4 מטפלים יוצאי דופן בני דורם (ד"ר מילטון אריקסון, ד"ר טירג'יניה סטיר, פריץ פרלס וגריגורי בייטסון), הם ניסחו ופיתחו טכניקות ומיומנויות לעבודה על תת המודע, לניקוי רגשות/חסמים/אמונות שפוגעות בנו, בהתנהלות שלנו או בהשגת המטרות שלנו.

הם ניסחו זאת כטכניקות לטיפול קצר מועד, שמנקות את השורש לחסמים שלנו, וממילא כשמנקים את השורש הדרך שלנו להשגת המטרה פנויה וקלה יותר.

אם חושבים על זה לעומק, מבינים שכל ההתנהלות שלנו ומה שיש לנו בחיים מושפע מהחוויות והאמונות בתת המודע.

ולכן – השילוב של אימון וNLP הוא כל כך מוצלח.

 

לתיאום פגישת הכרות לחצו כאן

סגירת תפריט